Tradycyjne stroje afrykańskie

Stroje dla mieszkańców Afryki nie tylko stanowią element konieczny, by móc pokazać się światu, ale mają także znaczenie rytualne i symboliczne. Wśród plemion afrykańskich, w różnych krajach kontynentu znaleźć można plemiona, dla których wciąż głównym strojem są rzemyki, spódnice z liści i przepaski ze skór upolowanych zwierząt.

Są też jednak plemiona, gdzie wszyscy chodzą w ciężkich bawełnianych bądź wełnianych strojach, nie zwracając uwagi na panujące upały. Strój w Afryce stanowi też swego rodzaju rytuał – dzieci noszą inne stroje niż młodzież, a młodzież inne niż osoby dorosłe i różnice w tych strojach są dużo bardziej widoczne niż w Europie czy na innych kontynentach. Oprócz tego strojem wyróżniać można status społeczny, w którym najcenniejsze stroje noszą plemienni znachorzy i wróżbici. W niektórych plemionach strojem i ilością np. rzemyków przy pasku czy koralików oznacza się liczbę lat danego członka czy członkini plemienia.

Żonate kobiety noszą skromne stroje pozbawione znamion kokieterii, która w Afryce jest źle postrzegana.  Mieszkańcy plemienia Tuareg na przykład nazywani są niebieskimi ludźmi od kolorów strojów, które noszą, a są to niebieskie płaszcze wraz ze spodniami wiązanymi tuż nad kostką i w pasie oraz do tego rzemykowe sandały.

Zgodnie z afrykańską tradycją tkactwem oraz szyciem strojów zajmują się mężczyźni, którzy po dziś dzień materiały wykonują ręcznie – tkają 12 cm paski, najczęściej z bawełny lub wełny, rzadziej z wysuszonej kory czy liści palmowych, a potem sprawny krawiec szyje z tego suknię lub inne tradycyjne stroje. Warto wiedzieć, że dla mieszkańców Afryki strój to sposób na złożenie hołdu tradycji, a także w wielu plemionach rozróżnienie statusu społecznego oraz przynależności klasowej czy wiekowej.

Bardzo ciekawe są także tkaniny wykorzystywane do szycia strojów. Kobiety we wschodniej Afryce noszą na sobie stroje zrobione z materiału zwanego „kanga”, na którym umieszcza się przysłowia i afrykańskie powiedzonka. Z materiału tego szyje się suknie oraz nakrycia głowy. Będąc w Afryce warto kupić takie nakrycie głowy, które jest ciekawą, etniczną dekoracją.